Czym
docieplać

Masy tynkarskie

W ciągu ostatnich dziesięciu lat bezspoinowe systemy ociepleń BSO stały się powszechnie stosowaną metodą ocieplenia budynków. Metoda ta polega na nakładaniu na warstwę izolacyjną zazbrojoną siatką z włókna szklanego, tynku cienkowarstwowego pełniącego funkcję dekoracyjno-ochronną. Gotowe cienkowarstwowe masy tynkarskie SEMPRE pozwalają w łatwy i estetyczny sposób wykonać wyprawę tynkarską.

Klasyfikacja tynków elewacyjnych

Podstawowym kryterium jest rodzaj spoiwa, czyli substancji wiążącej.

Tynki mineralne: bazowy środek wiążący - mieszanka cementu i wapna.
Tynki silikatowe: bazowy środek wiążący -potasowe szkło wodne.
Tynki polisilikatowe: bazowy środek wiążący - modyfikowane potasowe szkło wodne.
Tynki akrylowe: bazowy środek wiążący - żywica akrylowo-styrenowa.
Tynki silikonowe: bazowy środek wiążący - żywica silikonowa.

Zakres zastosowania

Tynki cienkowarstwowe mogą być stosowane bezpośrednio na tradycyjne podłoża budowlane lub jako wykończeniowa warstwa systemu ociepleń. Należy pamiętać, że tynki mineralne i silikatowe można aplikować wyłącznie na podłoża mineralne, nie pokryte wcześniej powłokami na bazie żywic syntetycznych.

Podłoże

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podłoże powinno być czyste, odtłuszczone, nośne, równe, wolne od plam i wykwitów. W przypadku porostu alg i grzybów należy zastosować preparat glono- i grzybobójczy ALGHESIL GRUNT. Nierówności i ubytki należy uzupełnić zaprawą wyrównującą. W przypadku nowych podłoży mineralnych należy zachować 3-tygodniowy okres sezonowania. Przed naniesieniem masy tynkarskiej podłoże należy zagruntować środkiem gruntującym. Zastosowanie preparatu gruntującego zwiększa przyczepność masy tynkarskiej do podłoża, ogranicza i wyrównuje chłonność oraz wzmacnia podłoże.

Nakładanie masy tynkarskiej

Przed nałożeniem masę tynkarską należy wymieszać wiertarką z mieszadłem wolnoobrotowym. Zbyt długie mieszanie (powyżej 5 minut) może doprowadzić do nadmiernego napowietrzenia masy tynkarskiej. Masę tynkarską nanieść na grubość ziarna za pomocą pacy metalowej wykonanej ze stali nierdzewnej. Tak przygotowaną powierzchnię zatrzeć pacą plastikową, aby uzyskać żądaną fakturę. W celu uniknięcia śladów połączeń konieczne jest wykonywanie odrębnych elementów architektonicznych w jednym cyklu roboczym tzw. metodą "mokre na mokre".

Dostępne struktury

pelna

pełna (baranek)

pelna

drapana (kornik)

pelna

rustykalna

pelna

rolkow

Zaprawy klejące / Do styropianu

ts100

TESOROMONT START TS-100

Zaprawa klejąca do przyklejania płyt styropianowych w systemie ocieplania budynków SEMPRE TERM ST. Dostarczana w formie suchej mieszanki proszkowej, gotowa do użytku po rozrobieniu z wodą. Zaprawa przeznaczona jest zarówno na obiekty nowo wznoszone, jak i poddawane termomodernizacji.

ŚREDNIE ZUŻYCIE KLEJU: ok. 4,0 kg/m2
OPAKOWANIE: papierowe worki 25 kg
ILOŚĆ OPAKOWAŃ NA PALECIE: 50 szt

ts200

TESOROMONT UNIWERSALNY TU-200

Zaprawa klejąco-szpachlowa przeznaczona jest do zatapiania siatki w wierzchniej warstwie zbrojnej w systemie ocieplania budynków SEMPRE TERM ST. Może być również stosowana do przyklejania płyt styropianowych. Dostarczana w postaci suchej mieszanki proszkowej. Gotowa do użycia po zarobieniu z wodą. Mrozoodporna, zawiera włókna, pozostaje elastyczna po związaniu, o wysokiej odporności udarnościowej.

ŚREDNIE ZUŻYCIE KLEJU: ok. 4,0 kg/m2
OPAKOWANIE: papierowe worki 25 kg
ILOŚĆ OPAKOWAŃ NA PALECIE: 50 szt

Przykłady tynków rustykalnych do wnętrz

1_1
2_1
3_1
4_1
5_1
6_1
7
8
9
10
11
12